טיפול לא פולשני בתעוקה Enhanced External Counterpulsation (EECP)

פרופסור דוד רוט

תעוקת לב נובעת מטרשת עורקים הגורמת להצרויות קשות או חסימות בעורקים הכלילים המספקים דם ללב. במקרים רבים ניתן לטפל בתעוקה על ידי תרופות ו/או על ידי טיפול פולשני בחסימות בעורקים על ידי צנתור התערבותי (הרחבת עורק עם בלון ותומכן) או על ידי ניתוח מעקפים.

יש לא מעט חולי לב הסובלים מתעוקה למרות טיפול תרופתי מקסימלי ואשר לא ניתן לפתור את בעייתם באופן פולשני. לחולים אלה ניתן לעזור בעזרת EECP שהיא פרוצדורה לא פולשנית שתתואר להלן.

מי מועמד

הסובלים מתעוקה כרונית, שאינה מוקלת משמעותית על ידי טיפול תרופתי, ואשר אינם מועמדים לטיפול פולשני (צנתור או ניתוח).

הטיפול עצמו

EECP היא טיפול לא פולשני שאינו מצריך אשפוז. החולה שוכב על מיטה מחובר למוניטור שמנתר את הפעילות החשמלית של הלב (אק”ג) ולחץ דם.

שרוולי לחץ דם (מנג’טות) מורכבות סביב הירכיים והשוקיים. שרוולי לחץ דם אלה מחוברים למקור לחץ אויר והם מסוגלים להתמלא אויר ולהתרוקן חליפות. בזמן ניפוח החולה חש לחץ חזק שעולה מהשוקיים לירכיים הלחץ נחלש במהירות עם ריקון האויר. ניפוח וריקון מתרחשים חליפות לפי קצב הלב (המכשיר מסונכרן ל אק”ג)

ה EECP מפעיל לחץ על כלי הדם ברגליים ומחיש את זרימת הדם לכוון הלב. כיון שהמכשיר מסונכרן לפעימות הלב הוא מכוון כך שהחשת זרימת הדם ללב מתרחשת כאשר הלב מתרפה (זמן הדיאסטולה) ובזמן שהלב מתכווץ (סיסטולה) המכשיר מתרוקן מאויר ומאפשר ללב להזרים דם אל אברי הגוף בקלות.

EECP עשוי לעודד היווצרות רשת של כלי דם קטנים (קולטרלים = מעקפים טבעיים) המספקים דם לעורקים כליליים חסומים דבר שעשוי להקל על החולה הסובל מתעוקה.

הטיפול עצמו ניתן במשך שעה עד שעתיים ביום 5 ימים בשבוע למשך כ 7 שבועות.

מחקרים הראו שיפור במצבם של רוב המטופלים מבחינת:

הפחתה בתדירות אירועי תעוקה והפחתה בצורך בטיפול תרופתי כנגד תעוקה.

שיפור ביכולת לבצע מאמץ ללא הופעת תעוקה. 

יש לכם שאלה מהלב? ליעוץ צרו קשר

רחוב דוד המלך 1 הרצליה בניין הפורום | 09-7413344