אקו לב Echocardiogram

פרופסור דוד רוט

הגדרה

בדיקת אקו לב היא למעשה בדיקה על קולית (אולטרה-סאונד) של הלב. הבדיקה מראה את הלב פועל וניתן להתרשם מתפקוד הלב והמסתמים.

אקו לב

צורות בדיקה

אקו דרך דופן בית החזה: לרוב בדיקת האקו מבוצעת באופן בלתי פולשני כאשר המתמר נוגע בדופן בית החזה. בדיקה זו מאפשרת לרוב להעריך בצורה טובה את תפקוד חדרי הלב, המסתמים ולחץ דם ריאתי (ראה הרחבה להלן*).

אקו דרך הוושט: לעיתים מבוצעת בדיקת אקו דרך הוושט. בבדיקה זו המתמר מוחדר דרך הלוע לוושט (בדומה לבדיקה אנדוסקופית). בדיקה דרך הוושט מספקת הדמיה טובה יותר, של המסתמים והעליות בעיקר, מאשר בדיקת אקו דרך דופן בית החזה. לכן כאשר זקוקים להדמיה טובה יותר מבוצעת בדיקה זו. שני שימושים מיוחדים בבדיקה זו הם סריקה לזיהוי קרישי דם בפרוזדורים (בחולים עם פרפור פרוזדורים המועמדים להיפוך קצב) והדמיה של אבי העורקים כאשר יש חשד למפרצת של אבי העורקים.

אקו לב במאמץ: בדיקת מאמץ מטרתה לאבחן הפרעה בזרימת דם לשריר הלב (איסכמיה) . בדיקת מאמץ פשוטה מתבססת על רישום אק”ג במאמץ. במידה ודרושה בדיקה מדויקת יותר ניתן להוסיף לבדיקת המאמץ הרגילה בדיקת אקו לב המתבצעת לפני תחילת המאמץ ומיד בסיום המאמץ. נבדק שלא מסוגל לבצע מאמץ יכול לעבור את הבדיקה תוך קבלת תרופה שמדמה מאמץ.

בדיקת האקו יכולה לאבחן בעיות רבות:

גודל חדרי הלב: לחץ דם גבוה, התקף לב בעבר, מחלות מסתם, מחלות של שריר הלב כולם עלולים לגרום להרחבת חדר או חדרי הלב.

תפקוד חדרי הלב: עוצמת התכווצות הלב עשויה להיות תקינה, חלשה או חזקה מהנורמה. התקף לב, מחלה של מסתם או מחלה של שריר הלב עלולים להחליש את התכווצות הלב מצב שעלול לגרום אי ספיקת לב. תפקוד הלב נמדד לפי מקטע הפליטה כלומר נפח הדם שהלב מזרים לאבי העורקים כל פעימה כאחוז מנפח הדם שבחדר השמאלי בשיא הרפיה (דיאסטולה) הטווח התקין הוא בין 50% ל 70%. ערך של פחות מ 50% אומר שהלב חלש מהתקין וערך של מעל 70% גם כן לא תקין ועלול לנבוע למשל מ קרדיומיופתיה מעובה.

מחלות מסתם: מסתמי הלב מאפשרים לדם לזרום בכוון אחד כאשר הם תקינים. מסתם חולה עלול להיות מוצר כלומר להפריע לדם לזרום בכוון הנכון, או להיות דולף כלומר לאפשר לדם לזרום בכוון ההפוך. שני המצבים לא תקינים (ראה מאמרים לגבי מחלות המסתמים באתר זה).

פריקרדיטיס: האקו יכל להראות נוזל סביב הלב ולקבוע את כמותו.

מפרצת של אבי העורקים: ניתנת לאבחון בעיקר על ידי אקו דרך הוושט.

מומי לב מולדים: ניתנים לאבחון על יד בדיקת אקו. ניתן אף לבצע אקו לב לעובר לפני הלידה לשם אבחון מומי לב.

תסחיף ריאתי: בדיקת אקו לא יכולה להראות תסחיף ריאתי באופן ישיר אך תסחיף ריאתי גדול גורם לעליה בלחץ דם ריאתי ולעומס על חדר הלב הימני את אלה ניתן למדוד ולאבחן בעזרת אקו לב ולכן אקו יכול לעזור באבחון תסחיף ריאתי.

יש לכם שאלה מהלב? ליעוץ צרו קשר

רחוב דוד המלך 1 הרצליה בניין הפורום | 09-7413344