המחיר של אורח החיים המערבי הוא סטטין Statin is the price of Western lifestyle

פרופסור דוד רוט

רמת הכולסטרול הרע (LDL) הממוצעת באוכלוסיות אדם שלא עברו את המהפכה התעשיתית ועדיין חיים כציידם לקטים היא 50-70 מג/דציליטרזו גם רמתו בתינוקות יונקיםכלומר זו ככל הנראה הרמה התקינה של LDL. הרמה הממוצעת של LDL באוכלוסיה של המדינות המתועשות היא 120-130 מגדציליטר.

כלומר האדם המערבי חי ככל הנראה עם רמת LDL כפולה מזו שגופו זקוק לה.

זה מסביר חלקית את העובדה שהמחלה הכלילית הגורמת להתקפי לב היתה נדירה לפני המהפכה התעשיתית והפכה לגורם תחלואה ותמותה עיקרי לאחר המהפכה התעשיתית. (חלקית כיון שהמהפכה התעשיתית הביאה גם לעישון סיגריותהשמנהסוכרת ופחות פעילות גופנית)

לאור זאת ניתן להבין שהסברה הרווחת לפיה הגנטיקה היא הגורם העקרי לטרשת עורקים ומחלה כלילית , מופרכתמאז המהפכה התעשיתית עברו כ 300 שנה במהלכן לא עבר האדם כל שינוי גנטיההסבר לעליה בתחלואת הלב הוא בעיקרו השינוי בתזונה ובאורח החיים שבא בעקבות המפכה התעשיתיתלגנטיקה תפקיד שולי מבחינה זו.

אז למה אני טוען כי״המחיר של אורח החיים המערבי הוא סטטין״ובכן אורח החיים המערבי אחראי לעליה ברמת הכולסטרול של בני האדם, נכון כי על ידי שינוי אורח חיים – כלומר על ידי פעילות גופנית, אימוץ תזונה דלת שומן רווי וסוכר, ניתן להוריד את רמת ה LDL בכ  50%. אבל למרבה הצער מרבית האנשים מתקשים לבצע שינוי כזה. (הכוונה לבצע שינוי ולדבוק בו שנים רבות – אין ערך לשינוי  שנמשך חודשים מספר).

למעשה אנשים מתקשים להפטר מההרגלים המזיקים של אורח החיים המערבי.

בטבלהערכי ה LDL המומלצים על ידי האיגוד הקרדיולוגי האירופי לפי קבוצות סיכון

סטטין

יש לכם שאלה מהלב? ליעוץ צרו קשר

רחוב דוד המלך 1 הרצליה בניין הפורום | 09-7413344