המלצות לאימוץ תזונה בריאה

פרופסור דוד רוט

תזונה נכונה (למשל תזונה ים תיכונית) עשויה לשפר את מצב בריאותנו, ואלו תזונה לקויה עלולה לגרום להשמנה, לתחלואה ובין היתר מחלת לב. לכל הבוגרים שבינינו הרגלי תזונה מגובשים שקשה לשנות, גם אם אנו מודעים לעובדה כי תזונתנו אינה בריאה, ועלולה להזיק לנו. להלן מספר המלצות שעשויות להקל על אימוץ הרגלי תזונה בריאים:

היה מודע לכמות האוכל בצלחתך: לאנשים יש נטייה להעמיס את הצלחת ביותר מזון מהנחוץ ואז חשים מחויבים “לגמור” את מה שבצלחת. זה גורם לצריכת עודף קלוריות, עודף שומן וכולסטרול ועליה במשקל.
אכול יותר פירות וירקות: פירות וירקות מכילים ויטמינים ומינרלים. אכילת יותר פירות וירקות תפחית את צריכת השומן מן החי בצורת בשר וגבינה.
אכול דגנים מלאים: דגנים מלאים הם מקור לסיבים תזונתיים המועילים בהורדת לחץ דם. מומלץ גם לצרוך זרעי פשתן טחון. ניתן למשל להוסיף כף מהם ליוגורט. זרעי פשתן עשירים בחומצות שומן אומגה 3 המועילות בין היתר בהורדת רמת טריגליצרידים בדם.
הגבל צריכת שומן רווי וכולסטרול: שומן רווי הופך לכולסטרול על ידי הכבד ומשוחרר לדם. רמה גבוהה של כולסטרול בדם גורמת לטרשת עורקים ולאוטם שריר לב. ניתן על ידי הורדת צריכת השומן הרווי במזון, להוריד את רמת הכולסטרול בדם להפחית משמעותית את הסיכון לטרשת ולמחלת לב. דרך טובה להפחית צריכת שומן רווי היא להפחית צריכת שומן מוקשה – מרגרינה, חמאה וגבינות קשות. ניתן גם להקפיד לצרוך בשר דל שומן (פחות מ 10% שומן). על אריזת מזון מוכן מצוינת כמות השומן הרווי. רצוי לקנות מזון עם כמות שומן מופחתת. כאשר צורכים שומן רצוי לצרוך שמן: שמנים מומלצים הם שמן זית ושמן קנולה. שומן בלתי רווי המצוי באגוזים גם הוא מועיל.
ההמלצות לצריכת שומנים לפי איגוד הלב האמריקני AHA:
1. הגבלת שומן רווי לפחות מ- 7% מסך הקלוריות היומיות.
2. הגבלת שומנים שעברו הידרוגנציה (שומן טרנס) למינימום, ולא יותר מ-1% מסך הקלוריות היומיות.
3. הגבלת כולסטרול לפחות מ – 300 מ”ג ליום.

בחר מקור חלבון דל שומן:חלבון הוא מרכיב חיוני ביותר במזון. אך מזון עשיר בחלבון עשיר בדרך כלל גם בשומן, לכן יש לבחור מקור חלבון שיכיל כמה שפחות שומן: בשר רזה, בשר עוף ללא עור, ביצים ודברי חלב דלי שומן. קטניות (שעועית, אפונה עדשים) גם הם מקור טוב לחלבון ודלים בשומן. סויה יכולה לשמש תחליף חלבון-דל שומן לבשר.
הפחת את כמות הנתרן במזון: נתרן (מלח שולחן) גורם לעלית לחץ דם ומזיק ללב. חלק ניכר מהמלח שאנו צורכים מקורו במזון מעובד. למזון מעובד מוסיפים מלח בתהליך העיבוד. לפיכך אבקות מרק, שימורים, מזון קפוא ולחם הם עשירים בנתרן. רצוי גם לא להגזים בהוספת מלח למזון ביתי.
תכנן תפריט יומי: תכנן תפריט כל יום על בסיס ששת העקרונות הנ”ל. רצוי לגוון למשל יום אחד דג כמקור חלבון ולמחרת קציצה מסויה או מבשר רזה.
מותר “לחטוא” מדי פעם: אכילת ממתק או קובית שוקולד מדי פעם לא תקלקל את התזונה הבריאה, בתנאי שלא מדובר בהתמכרות- כלומר בתנאי שרוב הזמן מקפידים על תזונה בריאה.

תזונה בריאה

יש לכם שאלה מהלב? ליעוץ צרו קשר

רחוב דוד המלך 1 הרצליה בניין הפורום | 09-7413344