הסינדרום המטבולי

פרופסור דוד רוט

הסינדרום המטבולי הוא אוסף של גורמי סיכון: לחץ דם גבוה, רמת סוכר גבוהה בדם, השמנה ורמת שומנים גבוהה בדם. כל אחד מגורמי סיכון אלה לחוד מעלה את הסיכון להתקף לב ולאירוע מוחי. שילוב של מספר גורמי סיכון מעלה את הסיכון עוד יותר.

אדם הסובל מלפחות שלושה מתוך ארבעת גורמי הסיכון הללו מוגדר כסובל מהסינדרום המטבולי. הסיכון של אדם כזה ללקות בהתקף לב או באירוע מוחי גבוה מאד. איזון כל גורמי הסיכון יפחיתו את הסיכון באופן משמעותי.

ההגדרה של הסינדרום המטבולי דורשת לפחות שלושה גורמי סיכון מאלה:

השמנת יתר: מוגדרת כהיקף מותן של 102 ס”מ או יותר אצל גבר או 89 ס”מ אצל אישה.

לחץ דם גבוה: לחץ סיסטולי של 130 או יותר ודיאסטולי של 85 או יותר.

רמת סוכר גבוהה בדם: רמה בצום של 100 מג% או יותר.

רמת שומנים גבוהה: טריגליצרידים של 150 מג% או יותר וכולסטרול “טוב” (HDL) של פחות מ 40 מג% בגבר או 50 מג% באישה.

כל אדם, ואפילו אדם המודע לקיומו של גורם סיכון אחד, עלול להיות בעל גורמי סיכון נוספים מבלי לדעת זאת. לכן יש לפנות לרופא לשם איתור גורמי סיכון וטיפול בהם.

אדם הלוקה בסינדרום המטבולי מצוי בסיכון לתחלואה

סוכרת: רמת הסוכר בדם אצל אדם עם הסינדרום המטבולי גבוהה מהתקין כיון שהאינסולין בגופו עובד באופן פחות יעיל. לאורך זמן (וללא טיפול בגורמי הסיכון) המצב יכול להוביל להתפתחות סוכרת (מוגדרת כסוכר של 126 מג% או יותר בצום).

מחלת לב: צירוף גורמי הסיכון המהווים את הסינדרום גורמים לטרשת עורקים אשר עלולה לגרום להתקף לב, אירוע מוחי, מפרצת של אבי העורקים ועוד.

ניתן להפחית את הסיכון

ניתן להוריד את הסיכון לסיבוכים הללו על ידי איזון ונטרול של כל גורמי הסיכון, וזאת על ידי שילוב של אימוץ הרגלי חיים בריאים וטיפול תרופתי במידת הצורך:

פעילות גופנית: מומלצת פעילות גופנית מתונה כגון הליכה מהירה לפחות 30 דקות חמש פעמים בשבוע. פעילות גופנית משפרת את התגובה לאינסולין, מסייעת בהורדת לחץ דם מעלה את הכולסטרול הטוב ומשפרת את ההרגשה הכללית.

ירידה במשקל ושמירה על משקל תקין: משפרת את התגובה לאינסולין ומורידה סיכון להתפתחות סוכרת.

תזונה בריאה: אימוץ תזונה בריאה למשל התזונה הים תיכונית, מסייעת בהורדת רמת שומנים בדם, באיזון לחץ הדם ובשמירה על משקל תקין.

הימנעות מעישון: העישון הוא גורם סיכון נוסף המעלה מאד את הסיכון לתחלואה, במיוחד באדם הסובל ממספר גורמי סיכון אחרים כמו אדם עם הסינדרום המטבולי.

במידה ושינוי הרגלי החיים לא מספיק על מנת לאזן את כל גורמי הסיכון יש להיעזר בטיפול תרופתי לשם הורדת רמת הכולסטרול, איזון לחץ הדם או הסוכרת.

יש לכם שאלה מהלב? ליעוץ צרו קשר

רחוב דוד המלך 1 הרצליה בניין הפורום | 09-7413344