שיקום לב

פרופסור דוד רוט

הגדרה

שיקום לב הוא תכנית הכוללת טיפול מיטבי בגורמי הסיכון, פעילות גופנית והשכלת המשתתפים בנוגע למחלת הלב.

התכנית מיועדת למחלימים מ אוטם שריר הלב, הסובלים מ אי ספיקת לב, מי שעבר צנתור התערבותי (עם הרחבת עורק על ידי בלון ותומכן) או חולים שעברו ניתוח לב (מעקפים או מסתמי).

הצורך במניעה שניונית

רבים טועים לחשוב שכיון שעברו צנתור עם תומכן או ניתוח מעקפים הרי שהם מוגנים מארועי לב בעתיד. הנחה זו שגוייה כיון שטרשת עורקים מתפתחת בהשפעת גורמי סיכון כמו עישון כולסטרול לחץ דם גבוה וסוכרת. אף לא אחד מאלה מתוקן על ידי צנתור או ניתוח מעקפים. לכן טרשת תמשיך להתפתח בהשפעת גורמי הסיכון גם לאחר צנתור או ניתוח מעקפים ועלולה לגרום לחסימה של המעקפים או של עורקים כלילים וענפיהם באזורים אחרים. הדרך היחידה לעצור טרשת עורקים היא על ידי טיפול בגורמים לה. זו אחת המטרות של התכנית לשיקום לב.

התועלת שבהשתתפות בתכנית לשיקום הלב

תהליך השיקום

במסגרת התכנית מבצעים המשתתפים פעילות גופנית בפיקוח רפואי, מקבלים יעוץ דיאטנית, תמיכה פסיכולוגית והשכלה בקשר למחלת הלב, הטיפול התרופתי והשינויים באורח החיים שעליהם לבצע על מנת לשפר את מצבם הבריאותי.

מטרת התכנית היא לאושש את החולים, למנוע המשך תהליך המחלה ולמנוע ביטויים נוספים של המחלה בעתיד (מניעה שניונית).

לאחר סיום התכנית יש בידי המשתתפים הידע והכלים להמשיך ב פעילות הגופנית ולסגל לעצמם תזונה נכונה ואת אורח החיים הבריא כפי שלמדו בתכנית.

מחקרים הראו שהשתתפות בתכנית שיקום לב מעלה את תוחלת החיים של המשתתפים, ומשפרת את איכות חייהם.

מחקר שכלל 846 חולים לאחר ניתוח מעקפים אשר מהם 582 השתתפו בתכנית שיקום לב הראה כי אצל אלה שהשתתפו בתכנית לשיקום לב הייתה ירידה של 46% בסיכון לתמותה מכל סיבה במהלך מעקב של עשר שנים שלאחר ניתוח, בהשוואה לאלה שלא השתתפו בתכנית שיקום לב.

התכנית מומלצת על ידי כל האיגודים הקרדיולוגיים בעולם.

יש לכם שאלה מהלב? ליעוץ צרו קשר

רחוב דוד המלך 1 הרצליה בניין הפורום | 09-7413344