אנדוקרדיטיס

פרופסור דוד רוט

אנדוקרדיטיס הוא זיהום של הציפוי של מסתמי הלב (האנדוקרדיום).

זיהום זה מתרחש כאשר חידקים או פתוגנים אחרים חודרים אל זרם הדם (למשל מהפה) ומתישבים על מסתם. ללא טיפול הזיהום יגרום להשחתת המסתם ולסכנת חיים. הטיפול בזיהום זה כולל אנטביוטיקה למשך מספר שבועות ובמצבים מסוימים ניתוח להחלפת המסתם הנגוע.

אנדוקרדיטיס אינו שכיח באנשים שמסתמיהם תקינים. כאשר יש מסתם פגוע, מסתם מלאכותי, מום לב מולד או נרקומן המזריק סמים- הסיכון לאנדוקרדיטיס עולה.

מהלך המחלה ואבחונה

מהלך המחלה יכל להיות איטי או סוער תלוי בפתוגן. הסמפטומים כוללים חום, צמרמורת, עייפות, כאבי שרירים, הזעות לילה, קוצר נשימה, ירידה במשקל. כמו כן יכל להופיע דם בשתן, אוושה לבבית חדשה יכולה להשמע, נקודות אדומות רגישות יכולות להופיע על האצבעות ושטפי דם בצורת מחטים מתחת לצפורניים.

האבחנה מתבססת על התסמינים והסימנים הקליניים, על בדיקות מעבדה של סמני דלקת ותרביות דם, בדיקת ההדמיה העיקרית שמשמשת כעזר לאבחנה ולמעקב אחר סיבוכים אפשריים היא בדיקת אקו לב (לרוב גם בדיקת אקו לב דרך הוושת)

סיבוכים

אנדוקרדיטיס עלול לגרום סיבוכים קשים:

אוטם באברים אחרים: הזיהום על פני המסתם גורם להוצרות גושים בולטים הצמודים למסתם ומורכבים מחיידקים ותאים. גושים אלה (וגטציות) יכולים להשבר וחלקים מהם יסחפו עם זרם הדם. הם יכולים להגיע למוח, לאברי הבטן, כליות טחול ולעור ולגרום לאוטם בכל אזור אליו יגיעו.

זיהום באברים אחרים: חידקים מהוגטציות יכולים להסחף עם זרם הדם לאברים אחרים ולגרום לזיהום-אבצס בכל מקום אליו יגיעו. אבצס יכל להווצר בשריר הלב עצמו. מצב זה לרוב דורש התערבות ניתוחית.

אי ספיקת לב: הזיהום עלול לגרום להרס המסתם וזה עלול לגרום להתפתחות של אי ספיקת לב. מצב כזה מסכן חיים.

טיפול

אנדוקרדיטיס מחייב טיפול אנטביוטי ארוך (מספר שבועות) במתן תוך ורידי. תחילת הטיפול תמיד באשפוז תוך מעקב שמטרתו אבחון סיבוכים

וטיפול בהם לפי הצורך.

מניעה של אדוקרדיטיס

1. יש לשמור על הגיינת הפה ועל בריאות השיניים.

2. להמנע בפגיעה בשלמות העור: עגילים וכתובות קעקע עלולים לגרום לזיהום עור מקומי שעלול להיות מקור לאנדוקרדיטיס.

3. במקרה של זיהום בעור טפל בו ללא דיחוי.

טיפול אנטיביוטי מונע

אנשים בסיכון לאנדוקרדיטיס צריכים טיפול אנטביוטי מונע לפני טיפולי שיניים, פרוצדורות של מערכת הנשימה, פרוצדורות המערבות עור או פציה מזוהמים:

1. בעלי מסתם מלאכותי

2. אנשים שבעבר לקו באנדוקרדיטיס

3. אנשים עם מום לב מולד

4. מושתלי לב

יש לכם שאלה מהלב? ליעוץ צרו קשר

רחוב דוד המלך 1 הרצליה בניין הפורום | 09-7413344