דליפת מסתם אורטלי (Aortic Regurgitation)

פרופסור דוד רוט

המסתם האורטלי ממוקם בין מוצא החדר השמאלי לבסיס אבי העורקים. במצב תקין הוא נותן לדם לזרום מהחדר אל אבי העורקים אך לא בכוון ההפוך.

כאשר המסתם פגום ומאפשר חזרה של דם מאבי העורקים לחדר השמאלי מדובר בדליפה של המסתם. דליפה זו גורמת ללב לעבוד קשה יותר בכל פעימה. דליפה קלה לא גורמת לסמפטומים אך דליפה קשה עלולה לגרום לסמפטומים ולהוביל ל אי ספיקת לב.

הגורמים לדליפת המסתם האורטלי:

קדחת שיגרון: מחלה זו היא תוצאה של דלקת גרון סטרפטוקוקלית, המום המסתמי מתפתח לרוב שנים רבות לאחר דלקת הגרון. קדחת שיגרון נדירה כיום בעולם המערבי אך עדיין מהווה בעיה במדינות בהן הטיפול באנטיביוטיקה אינו נפוץ.

דליפה מולדת של המסתם האורטלי.

התרחבות של בסיס אבי העורקים: דבר הגורם לכך שעלי המסתם מתרחקים זה מזה ולא מסוגלים לחסום את מעבר הדם, דבר הגורם לדליפת המסתם. מחלות הגורמות לתהליך זה הן: הסינדרום ע”ש מארפאן, סיפיליס, ומחלות דלקתיות כמו דלקת פרקים שגרונית ואנקילוזינג ספונדיליטיס.

סיבוכים

דליפה קלה של המסתם לא גורמת כל סמפטומים, דליפה קשה עלולה לגרום לאי ספיקת לב. אם הדליפה המסתמית מתפתחת בפתאומיות עלולה להתפתח בצקת ריאות שהיא מצב מסכן חיים. המסתם הפגום גם פגיע יותר לזיהום כלומר לאנדוקרדיטיס.

טיפול

טיפול במסתם תלוי בחומרת הדליפה ובהשפעתה על החדר השמאלי. דליפה קלה לא מצריכה טיפול. דליפה קשה מצריכה מעקב קרדיולוגי במהלכו נבדקים התפקוד הלבבי וגודל החדר השמאלי, במידה ויש הרעה באחד הפרמטרים הללו יש לשקול ניתוח להחלפת המסתם, עוד לפני שמופיעים סמפטומים! וזאת כיון שהירידה בתפקוד מקדימה את הופעת הסמפטומים. כאשר מופיעים סמפטומים הירידה בתפקוד כבר בלתי הפיכה. לכן יש לבצע את הניתוח לפי מדדי האקו ולא להמתין להופעת סמפטומים.

מניעה

דליפה של המסתם האורטלי עלולה להגרם עקב קדחת שיגרון, אבחון וטיפול מוקדם בדלקת גרון תמנע קדחת שיגרון ותמנע את התפתחות מחלת המסתם.

כיון שהמסתם הדולף מועד יותר לזיהום חיידקי (אנדוקרדיטיס) יש להקפיד על היגיינת פה נאותה, בריאות השיניים ולטפל ללא דיחוי בכל זיהום עורי.

במידה וקיימת דליפה קשה של המסתם האורטלי אך תפקוד החדר השמאלי וגודלו תקינים ולא מצריכים ניתוח, ניתן להאט את קצב התקדמות המחלה על ידי טיפול תרופתי (בחוסמי תעלות סידן או במעכבי האנזים המהפך אנגיוטנסין).

יש לכם שאלה מהלב? ליעוץ צרו קשר

רחוב דוד המלך 1 הרצליה בניין הפורום | 09-7413344