החלפת מסתם אורטלי בצנתור (Transcatheter aortic valve implantation (TAVI

פרופסור דוד רוט

אדם בעל הצרות קשה של המסתם האורטלי הסובל מסימפטומים (ירידה ביכולת מאמץ, קוצר נשימה, כאבי חזה או התעלפות) זקוק להחלפת המסתם, זאת כיון שללא החלפת מסתם הוא צפוי לירידה באיכות החיים ולקיצור תוחלת החיים. השיטה המקובלת להחלפת מסתם, מזה שנים רבות, היא ניתוח לב פתוח במהלכו מוחלף המסתם.

הניתוח מהווה פתרון טוב לרוב החולים, אולם יש חולים הסובלים מהצרות קשה של המסתם האורטלי אשר אינם מסוגלים לעמוד בניתוח בשל מצבם הרפואי הכללי, עבורם יש כיום פתרון מלעורי (בדקירה דרך העור) כלומר הרבה פחות פולשני מניתוח לב.

המסתם התותב המוחדר מלעורית (TAVI) בנוי משלד שהוא תומכן מתכתי (Stent) ועלי מסתם הבנויים מקרום לב של פרה.

מסתם אורטלי, החלפת מסתם אורטלי

יש שתי צורות להחדרה מלעורית של מסתם אורטלי:

ביצוע TAVI דרך העורק הפמורלי

העורק הפמורלי עובר במפשעה וניתן להחדיר דרכו צנתר שיגיע עד ללב (בדומה לצנתור לב שגרתי). דרך הצנתר מוחדר בלון שממוקם בתוך המסתם החולה, הבלון מנופח ומרחיב בכוח את המסתם החולה כדי לאפשר מקום להחדרת המסתם התותב. לאחר סילוק הבלון מוחדר המסתם התותב דרך הצנתר לאזור בו היה המסתם החולה ותופס את מקומו. הפרוצדורה מבוצעת בחדר צינתור תחת הרדמה כללית.

ביצוע TAVI דרך חוד הלב

כאשר לא ניתן להחדיר מסתם דרך העורק הפמורלי למשל כיון שקיימת טרשת עורקים קשה החוסמת את עורקים הפמורליים, ניתן לבצע את פרוצדורת החדרת המסתם התותב דרך חוד הלב (אפקס). הצנתר מוחדר בין הצלעות אל חוד הלב ודרך חוד הלב לחלל החדר השמאלי. דרך צנתר זה מוחדר המסתם התותב וממוקם במקומו של המסתם החולה.

סיכום

חולה הסובל מהצרות אורטלית קשה וסימפטומטית צריך לעבור הערכה על ידי צוות קרדיולוגי-כרורגי שימליץ על הפרוצדורה המתאימה עבורו. החלפת מסתם אורטלי מלעורית (TAVI) מיועדת לחולים המצויים בסיכון ניתוחי גבוה, ולכן אינם מועמדים לניתוח החלפת מסתם אורטלי.

יש לכם שאלה מהלב? ליעוץ צרו קשר

רחוב דוד המלך 1 הרצליה בניין הפורום | 09-7413344