צנתור וירטואלי

פרופסור דוד רוט

ההבדל בין צנתור לב לצינתור וירטואלי

צנתור לב הוא בדיקה פולשנית במהלכה ניתן להדגים את העורקים הכליליים המספקים דם לשריר הלב ניתן לבדוק את תפקוד הלב, ניתן למדוד לחצים בחללי הלב ולהעריך תפקוד מסתמים. הבדיקה מצריכה החדרת צנתר (צינור דק) דרך עורק היקפי, במפשעה או בשורש כף היד, עד ללב. כיום לרוב הצנתור משמש לשם הדגמת העורקים הכליליים: דרך הצנתר מוזרק חומר ניגוד לתוך העורק הכלילי ובו זמנית מצולם התהליך ברנטגן, העורק הכלילי מלא חומר ניגוד ולכן נראה בברור בצילום הרנטגן. במידה ומודגמת הצרות או חסימה בעורק כלילי, ניתן להרחיבה בעזרת בלון ותומכן במהלך הצנתור.

צנתור וירטואלי הוא למעשה בדיקת CT אשר מדגימה את העורקים הכליליים. בניגוד לצנתור רגיל בדיקת הCT אינה פולשנית, ובנוסף בדיקת ה CT היא אבחנתית בלבד ולא ניתן במהלכה לטפל בעורק חסום – כפי שניתן בצנתור רגיל. בבדיקת ה CT נעשה שימוש באותו חומר ניגוד כמו בצנתור הרגיל, אך הוא מוזרק לוריד בזרוע. הצילום גם הוא באנרגית רנטגן בדומה לצנתור הרגיל. לעיתים במהלך הבדיקה מקבל הנבדק תרופה מקבוצת חוסמי הבטא לשם האטת קצב הלב, דבר המאפשר קבלת הדמיה טובה יותר של הלב.

איזו בדיקה עדיפה?

במידה וידוע שקיימת טרשת עורקים כלומר חסימות בעורקים הכליליים, או שהחשד גבוה שקיימת מחלה כזו – עדיף לבצע צנתור רגיל שיאפשר טיפול בחסימות. בדיקת ה CT עדיפה כאשר החשד לטרשת משמעותית בעורקים הכליליים היא לכל היותר בינונית.

ניתן לבצע בדיקת CT ללב לשם אבחון נוכחות סידן בעורקים הכליליים. מציאת סידן בעורקים (הסתיידות עורקים) מאשרת נוכחות של טרשת עורקים. אך בבדיקת CT זו לא מוזרק חומר ניגוד לכן לא ניתן לאבחן האם מדובר בטרשת חסימתית או דרגה קלה ולא משמעותית של הצרות.

סיכונים

הסיכונים בבדיקת CT לבבית נמוכים ונובעים מהחשיפה לקרינת הרנטגן, אפשרות לתגובה אלרגית לחומר הניגוד ונזק לכליות עקב חומר הניגוד.

תוצאות הבדיקה

במידה וה CT מאבחן הצרות או הצרויות משמעותיות בעורקים הכליליים יופנה הנבדק לצנתור רגיל.

ללא קשר לתוצאות בדיקת ה CT מומלץ לכל אדם לעבור בדיקות סקר תקופתיות, לשם איתור גורמי סיכון לטרשת עורקים ומחלת לב, ולטפל בכל גורם סיכון שנמצא. ובנוסף לבצע פעילות גופנית באופן קבוע, לשמור על תזונה בריאה ולנמנע מעישון.

יש לכם שאלה מהלב? ליעוץ צרו קשר

רחוב דוד המלך 1 הרצליה בניין הפורום | 09-7413344